Nasze Laboratorium Badawcze

Nasza firma korzysta ze sprzętu pomiarowego którego producentem jest firma SVANTEK sp. z o.o. Firma ta specjalizuje się w projektowaniu i produkcji profesjonalnych przyrządów do pomiaru i analizy dźwięku i wibracji. Jest to polska firma, która stoi na czele swojej branży. Dostarcza swoje produkty do ponad 40 krajów.
Hałas turbin wiatrowych

Dysponujemy wysokiej klasy sprzętem pomiarowym w którego skład wchodzi:

  • Analizator dźwięku i drgań pierwszej klasy dokładności SVAN979
  • Kalibrator akustyczny pierwszej klasy dokładności SV35AEN
  • Maszt 4 metrowy SA206
  • oraz wiele innych przyrządów niezbędnych do wykonywania prawidłowych pomiarów hałasu.

Pomiary hałasu środowiskowego

Ponadto podczas pomiarów hałasu środowiskowego niezbędnym elementem jest zbadania aktualnych warunków meteorologicznych. W tym przypadku zaufaliśmy amerykańskiej firmie Davis Instruments. Jest to absolutny lider na rynku, który posiada w swojej ofercie setki produktów.

Naszą przenośną stacją meteorologiczną jest:

  • Stacja pogodowa Davis Vantage Vue
Poznaj naszą firmę

Rozwiązania na najwyższym poziomie

Projekty oraz analizy akustyczne wykonywane w naszej firmie opierają się o najnowsze niemieckie oprogramowanie światowej klasy – SoundPLAN 8.0.

Analizator dźwięku i drgań pierwszej klasy dokładności SVAN979.

Tym niedużym urządzeniem jesteśmy w stanie dokonać wielu precyzyjnych pomiarów. W zależności od warunków otoczenia, za pomocą tego sprzętu możemy nałożyć trzy różne filtry korekcyjne na rejestrowany dźwięk i równocześnie zapisywać go w każdej wersji. Oprócz tego można skorzystać z funkcji ułatwiającej wykonanie pomiarów akustycznych, są nimi np. pauza z możliwością cofnięcia niechcianych wyników lub opóźniony start nagrywania. To dopiero początek listy funkcji sprzętu, którym dysponujemy. Za jego pomocą zbadamy nie tylko sam hałas, ale też jego źródło w miejscach pracy i środowisku. Zapis w formacie wave można bez problemu odtworzyć w komputerze.

Dodatkowo do SVAN979 została stworzona aplikacja SvanMobile dla systemu Android. Do połączenia ze smartfonem wykorzystuje bluetooth i daje możliwość zdalnego wyzwalania pomiaru, edycji ustawień, zarządzania plikiem oraz podgląd wyników. Dzięki niej do raportu dodawana jest informacja o pogodzie i pozycji GPS, co przydaje się szczególnie podczas pomiarów środowiskowych. Dochodzi do tego możliwość scalenia zarejestrowanego dźwięku ze zdjęciem lub filmem wykonanym telefonem.

Stacja pogodowa Davis Vantage Vue

Przy pomiarze dźwięków koniecznie trzeba wziąć poprawkę na warunki atmosferyczne. Do ich oceny służy nam stacja pogodowa Davis Vantage Vue amerykańskiej firmy Davis Instruments. Urządzenie wyposażone jest w czujniki zewnętrzne mierzące temperaturę, wilgotność względną powietrza, opad atmosferyczny, prędkość wiatru i jego kierunek. Wbudowane czujniki służą bardziej precyzyjnym pomiarom, czyli odczytowi mikroklimatu pomieszczenia. Na ten składają się: temperatura, wilgotność względna powietrza i ciśnienie barometryczne. Rejestrowane są jednocześnie wewnętrzne i zewnętrzne wyniki, które wyświetlają się w formie nie tylko cyfrowej, lecz także graficznej. Dotyczą one aktualnego stanu oraz ostatnich 25 dni. Urządzenie może też przewidzieć zbliżającą się pogodę na następne 12 godzin, fazę księżyca, temperaturę punktu rosy oraz odczuwalną. Udogodnieniem nie tylko w wygodzie, ale też funkcjonalności użytkowania jest możliwość umieszczenia stacji pogodowej na trójnogu lub dowolnym maszcie rurowym.

Kalibrator akustyczny pierwszej klasy dokładności SV35AEN

To urządzenie pozwalające osiągnąć najdokładniejszy pomiar. Do zleceniodawcy nie można zwyczajnie przyjechać i zacząć mierzyć dźwięk. Niezbędne są przygotowania, jednym z jego elementów jest skalibrowanie analizatora dźwięku, by wynik był jak najbardziej rzetelny. Jest to czynność wymagana, choć niepraktykowana przez wszystkie firmy. My dajemy gwarancję na zachowanie wszelkich procedur. Sprzęt kalibruje się dość często, ponieważ dokonuje się tego przed każdym pomiarem lub sesją pomiarową. Sam kalibrator działa w ten sposób, że wytwarza ciśnienie akustyczne o określonym poziomie i częstotliwości. Innymi słowy jest to szablon ciśnienia akustycznego dla pozostałych urządzeń. Daje to punkt odniesienia dla wykonywanych pomiarów i pozwala zredukować błąd, jeśli taki jest wskazany.

Współgrający ze sobą sprzęt nie może być przypadkowo dobrany. By pomiary dźwięku były właściwe, urządzenia muszą odpowiadać swojej klasie, pierwszej bądź drugiej. Nasze laboratorium dysponuje wyłącznie sprzętem pierwszej klasy. Miernik poziomu dźwięku jest prawidłowo skalibrowany, gdy błąd mieści się we wskazanym zakresie tolerancji regulowanym przez normy.

Technologia naszych kalibratorów akustycznych SVANTEK opiera się o mikrofon referencyjny i sterowane mikroprocesorem źródło sygnału. Dochodzi do tego cyfrowe statyczne wyrównanie ciśnienia oraz temperatury. Niwelowane jest przy tym ryzyko ludzkiego błędu, gdyż kalibrator nie wymaga regulacji, działa w szerokim zakresie temperatury i wilgotności powietrza, zapewnia dzięki temu doskonałą stabilność poziomów kalibracji i ich częstotliwości.

Maszt 4. metrowy SA206

Kolejnym sprzętem doprecyzowującym pomiary akustyczne jest wysoki na cztery metry maszt. Jest niezbędnym elementem wyposażenia, gdyż przepisy określają wysokość punktu przeprowadzania pomiaru, która wynosi 3,5 m. Najważniejszym dokumentem w tej sprawie jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody.

Poza wymogami prawnymi, maszt służy konkretnym celom. Pozwala na umieszczenie miernika czy stacji pogodowej w najdogodniejszej pozycji. Ma to znaczenie, jeśli źródło hałasu nie znajduje się bezpośrednio przy ziemi, trzeba sprawdzić różnicę między wynikami względem wysokości lub w wypadku, gdy istnieje szansa na inne parametry powietrza znajdującego się kilka metrów nad ziemią. Również w niewysokiej zabudowie użycie masztu pozwala lepiej ocenić prędkość wiatru lub rozchodzenie się dźwięku. Ponadto sprzęt ten jest lekki, a jego przemieszczenie nie sprawia trudności, więc możemy korzystać z niego w każdych warunkach.

Rozpocznijmy współpracę w zakresie ekologii akustycznej. Na co czekasz?

Zapewniamy wsparcie i doradztwo akustyczne, przygotowujemy projekty i ekspertyzy akustyczne a także wykonujemy pomiary hałasu.

Przejdź do formularza