Zajmujemy się kompleksowym przygotowywaniem:
- projektów akustycznych
- pomiarów hałasu
- ekspertyz akustycznych
- kompleksowym doradztwem z dziedziny akustyki
Współczesne środowisko naturalne charakteryzuje się dużym zanieczyszczeniem.
Są to wszelkiego rodzaju odpady wytwarzane przez ludzi i przedsiębiorstwa, często nieutylizowane we właściwy sposób, do tego spaliny z pojazdów silnikowych czy kominów. Wiele osób nie jest świadome, że do zanieczyszczeń należy również hałas, którego nie da się bezpośrednio dotknąć. Zaliczyć do niego można wszystkie nieprzyjemne i głośne dźwięki zakłócające spokój. Te wytwarzane są głównie przez ruch transportowy, działalność przemysłową oraz aktywność rekreacyjną. Na zagrożenia związane z hałasem narażone są osoby często w nim przebywające, czyli np. pracownicy różnych zakładów, w których używa się maszyn oraz okoliczni mieszkańcy. Niebezpieczny może być już dźwięk o natężeniu 55 dB, który może wywoływać apatię, agresję, poczucie zmęczenia, a także przyczyniać się do obniżenia koncentracji i spadku wydajności pracy. Im więcej decybeli, tym gorsze dolegliwości mogą dotknąć człowieka, a te nie zawsze są widoczne. Przy 60-75 dB pojawiają się niezauważalne zmiany akcji serca, ciśnienia krwi oraz rytmu oddychania.
Naszą misją jest redukcja konkretnych zagrożeń związanych z hałasem.
W tym miejscu wyjaśniamy, dlaczego zachodzą wszelkie niepożądane skutki zdrowotne. Istnieje możliwość, że zbyt głośny dźwięk pobudza autonomiczny układ nerwowy oraz układ dokrewny, co powoduje wzrost ciśnienia krwi i częstsze skurcze serca. Objawy te wykryto u pracowników narażonych na duży hałas. Osoby te obarczone są większym ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia, które mogą doprowadzać do zawałów serca i udarów zakończonych śmiercią.
Okazuje się, że nie trzeba wcale być pracownikiem zakładu, którego funkcjonowanie wytwarza hałas.
Coraz liczniejsze badania wykazują, że zagrożeni powyższymi chorobami są również mieszkańcy miast, którzy żyją blisko ruchliwych ulic. Badacze w latach 1998-2001 wykazali, że hałas komunikacyjny na poziomie 70 dB może przyczynić się do nawet półtorakrotnie większego ryzyka wystąpienia zawału serca w porównaniu do populacji zamieszkującej spokojne okolice. Wydaje się to dużą liczbą, a postęp technologii niekoniecznie sprzyja jej pomniejszeniu. Najnowsze prace dowodzą, że w obecnych czasach to ryzyko jest już trzykrotnie większe. Należy zaznaczyć, że mowa tu o grupie osób dojrzałych, będącej w wieku, w którym pojawia się niebezpieczeństwo różnego rodzaju chorób układu krążenia.
Występują jednak objawy mogące wystąpić u ludzi z każdej grupy wiekowej.
Zły wpływ hałasu na sen znany jest od najdawniejszych czasów. Liczy się, że 80-90% zaburzeń snu spowodowane jest zbyt dużą głośnością dźwięków. Oddziałuje to zwłaszcza na fazę NREM, wydłużając ją oraz skracając REM. Ich desynchronizacja skutkuje częstym wybudzaniem się i słabą jakością snu, czyli brakiem odpowiedniego wypoczynku pozwalającego odnowić się procesom umysłowym i pamięciowym. By utrudnić zasypianie wystarczy hałas na poziomie 30 dB. Warto zwrócić uwagę na przeszkadzające czynniki w swoim otoczeniu. Wspomniane zaburzenia często na drugi dzień skutkują zmęczeniem, depresją, spadkiem sprawności, sennością w ciągu dnia i złym samopoczuciem. Oprócz tego o hałas podejrzewa się wiele innych zaburzeń, lecz badania na ich temat trwają. Co więc można zrobić, by zapewnić nie tylko większy komfort, ale ochronę zdrowia swoim pracownikom, domownikom i samemu sobie?
Człowiek ma prawo do niebycia narażonym na hałas.
Jako firma zajmująca się pomiarami hałasu i zmianą otoczenia, by było bardziej komfortowe, mamy świadomość, że istnieje bardzo dużo możliwości. Prawo określa dopuszczalne normy dla różnych budynków i pory dnia, w których wytwarzany dźwięk może być niższy lub wyższy. Najprostszym rozwiązaniem, gdy mieszka się w hałaśliwej dzielnicy lub w pobliżu zakładu przemysłowego, jest stosowanie specjalnych zatyczek do uszu. Niestety nie poprawia to komfortu, tylko na jakiś czas izoluje od dźwięku. Na jakiś czas, ponieważ nie dałoby się korzystać z nich nieustannie. Innym, trwającym dłużej krokiem jest zwrócenie się do zarządu gminy lub miasta z wiadomością o możliwości przekroczenia norm hałasu w określonych zakładach.
Wtedy konieczne jest wykonanie pomiarów hałasu przez firmę akustyczną.
Jeśli faktycznie okaże się, że hałas jest zbyt duży, przedsiębiorstwo zostanie narażone na karę oraz zmuszone do zredukowania wytwarzanego dźwięku. Możemy dokonać tego bardzo prostym działaniem, czasem wystarczy zmiana lokalizacji maszyn. Jeśli to nie wystarcza, można zastąpić urządzenia ich cichszymi modelami lub zamontować odpowiednie bariery dźwiękowe. Wtedy mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem i większym komfortem życia.
Zachęcamy przy tym do zapoznania się z odpowiednimi aktami prawnymi, na które można się powoływać. Te regulują intensywność hałasu pod wieloma kątami. Najważniejszym dokumentem jest Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2013., poz. 1232 ze zm.).
Naszymi atutami poza doświadczeniem
są najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy oraz zaawansowane oprogramowanie, świadczymy usługi na najwyższym poziomie, gwarantując przy tym pełen profesjonalizm.
Rozpocznijmy współpracę w zakresie ekologii akustycznej. Na co czekasz?
Zapewniamy wsparcie i doradztwo akustyczne, przygotowujemy projekty i ekspertyzy akustyczne a także wykonujemy pomiary hałasu.